Część 1 wykładu Petera Russella. Film i jego opis z kanału YouTube Wojtek Luciejewski:

Dwoistość fali i cząsteczki, zasada nieoznaczoności, upadek funkcji fali i zjawisko splątania, wszystkie wskazują na Świadomość będącą wrodzonym aspektem rzeczywistości. Jednak my nadal próbujemy zrozumieć je w warunkach światopoglądu, który wierzy, że prawdziwy świat to przestrzeń, czas i materia i oddaje świadomość jakimś artefaktom procesów mózgu.

Jednak jedną rzeczą, której jesteśmy pewni to, że jesteśmy świadomi. A to jest to rzecz, której bieżący światopogląd nie może wyjaśnić. Jest to głęboką anomalią współczesnej fizyki i to ostatecznie musi doprowadzić do pełnej zmiany paradygmatu, na który fizyka nieświadomie, wskazuje. Ze Świadomością jako najważniejszą, wszystko pozostaje tym samym i wszystko się zmienia. Matematyka, fizyka, biologia, chemia nie zmieniają się. Co się zmienia to nasze podejście do tego co one opisują. Dochodzimy do wniosku, że cały kosmos jest ogromnym polem inteligencji, znającej siebie i z tą wiedzą tworzenia dla siebie pojawienie się materialnego świata. Dlaczego w takim razie nie widzimy tego w ten sposób? Dlaczego materialny świat ukazuje się jako pozbawiony świadomości?

Peter Russell opanował wiele dziedzin i zsyntetyzował je z doskonałym artyzmem. Tkając swoją unikalną mieszankę naukowego racjonalnego uzasadnienia, globalnej wizji i intuicyjnej mądrości, Peter sprowadza swój ostry, krytyczny umysł do wyzwania samo-przebudzenia; pokazuje, że następną wielką granicą ludzkiego zgłębiania nie jest przestrzeń kosmiczna, ale przestrzeń wewnętrzna — rozwój ludzkiego umysłu.

Peter posiada tytuły akademickie w teoretycznej fizyce, doświadczalnej psychologii i informatyce z Uniwersytetu Cambridge w Anglii i napisał dziesięć książek z tego obszaru, jak „The Global Brain Awakens”, „Waking Up in Time” i ostatnio „From Science to God: A Physicist’s Journey into the Mystery of Consciousness”.

WYŚLIJ ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here